להורדה: Hiss Records Sampler 01

12 אפר


לחצו על התמונה או כאן להורדת האוסף המלא + עטיפה

בכלל לא תכננו לסכם או לחלק מלא שירים נדירים. רק רצינו לתת משהו מיוחד למי שיגיע לערב שערכנו בקפה זאפה, אבל כשהתחלנו לערוך גילינו שיש לנו לא מעט פנינים חבויות במעמקי ההארדיסק. הדחף לשתף באוצרות הביא לכך שאוסף דוגמיות קטנטן הפך ל-13 שירים, שחלקם היו אמורים להתפרסם רק בעוד שנה לפחות, אם בכלל. אבל ככה זה כשמוצאים אוצרות. רוצים להשוויץ.

בין הפנינים שנותרו עדיין חבויות (כלומר מחוץ לאוסף הזה) מצאנו, למשל, אאוט-טייק נפלא בשם "Papier Mache" מהאלבום Bloodlines של שני קדר (למרבה הצער, השיר הזה לא נכלל כאן אבל אולי עוד יראה אור בעתיד). אפילו שני לא זכרה אותו. גם סקיצות ורימיקסים לשירים של שני, דויד ומורפלקסיס צפו ונותרו על רצפת חדר העריכה (כלומר חדר השינה של בני). לפחות חלקם.

כאן תמצאו שני שירים של מורפלקסיס שלא ראו אור מעולם, רימיקסים וביצועים מיוחדים, שני קאברים, ועוד כמה שירים שאתם מכירים כבר מאלבומי היס רקורדס הרשמיים, אבל באמת שאין לכם סיבה לקטר. יש עוד הרבה מה לספר, אז בואו פשוט נתחיל.

לחצו כאן להורדת האוסף המלא + עטיפה | כל השירים בקבצי mp3 באיכות 256kbps

01 Morphlexis – No luck in love
אני תמיד אוהב לשמוע איך מורפלקסיס (שהוא גם בנימין אסתרליס, ששנינו ביחד מנהלים את הלייבל הזה) לוקח גרוב עדין של מוזיקת Soul ו-Easy listening, מוסיף צלילים שנשאבים (לעיתים ישירות ממש) מפסקולים ישנים, אלקטרוניקה נבונה ואת קולו העמוק והקטיפתי, ורוקח מכולם מוזיקה מענגת. אחרי שלושה אלבומים מצוינים ושני אלבומים אינסטרומנטליים (החדש מתוכם ניתן אצלנו להורדה בחינם) עובד עכשיו מורפלקסיס על האלבום הרביעי וזה השיר הראשון שיוצא מתוכו אל אוויר העולם. למרבה המזל, מאז נכתב השיר המזל של בני השתנה.
מתוך: האלבום הבא, שמוקלט בימים אלו

02 דויד פרץ – ניסיתי ונכשלתי
המסע לעבר הייקו בלוז היה ארוך, מתיש ולפעמים בלתי אפשרי (וכדאי להתחיל מתחתית העמוד ולקרוא עליו). פעמים רבות זמזמנו לעצמנו את "ניסיתי ונכשלתי" והיינו בטוחים שככה גם ייגמר כל הסיפור הזה. אבל כמו שאמר דויד לאבי משולם בתכנית "רוק בישראל" ברשת ג': "לפעמים להגיד 'ניסיתי ונכשלתי' זה קצת כמו להגיד 'ניסיתי וניצחתי'". ואנחנו מרגישים שעם הייקו בלוז ניצחנו. למרות אבל כנראה בגלל המסע והדרך שעברנו, לפעמים ממש מילולית. השיר הזה, "שיר ניצחון של לוזר" כפי שהוא מכונה על ידי דויד, הוליד גם את פרויקט סיפורי הכישלונות, שכראוי לשמו פעל כחודשיים ועכשיו עומד לו נטוש.
מתוך: הייקו בלוז, 2007
וגם: אפשר להוריד את השיר בשלל פורמטים

03 Shany Kedar – Nymph
אנחנו משוחדים, זה ברור, אבל גם השדרנים של קול הקמפוס, בעלי הטעם המוזיקלי המשובח, לא הצליחו לעמוד בפני "Nymph" של שני קדר וכללו אותו באוסף החינמי שלהם Where is the sunshine, שניתן להורדה באתר התחנה וחולק בחינם יחד עם גליונות Time Out התלאביבי. שני הרעיפה מכשרונה גם על עטיפת האוסף היפהפיה, אותה עיצבה בעצמה ובלי שום עזרה בכלל.
מתוך: Bloodlines, שנת 2006

04 Morphlexis – As we fall Polaroid remix
פולארויד הם לא הרכב גרוב אלקטרוני שעושה רימיקסים, אלא סדרת אוספי אינדי ישראלי ששנינו, בנימין וגיא, ערכנו ביחד עבור המגזין של השרת העיוור עוד לפני שבכלל חלמנו להקים ביחד לייבל. במהדורה הראשונה של האוסף הופיע גם השיר הזה, ברימיקס מיוחד ושונה למדי מגרסת האלבום. גם לרימיקס אחראי מורפלקסיס עצמו, וזה כנראה סימן שהוא תמנון אמיתי.
מתוך: הגירסה המקורית מתוך Hidden Paths, הרימיקס מתוך פולארויד01

05 דויד פרץ – היום זה עכשיו
האקסיומה שמעולם לא הצלחנו לערער. היום זה עכשיו – כל "הייקו בלוז" סובב סביב העכשוויות הזו, המוחלטות של ההווה. מה שהיה כבר חלף, מה שיבוא עדיין לא כאן, כל מה שיש זה עכשיו, והיום זה עכשיו. ואם ניסינו ונכשלנו זה לא משנה, כי אנחנו כאן ממש ממש כרגע, והניצחון הזה דורש את כל החצוצרות שבעולם.
מתוך: הייקו בלוז, 2007

06 שני קדר – מי באש
ב-1974 לקח לאונרד כהן את תפילת "ונתנה תוקף", הרחיב אותה לתפילת תוכחה משלו והלחין אותה לאלבומו New Skin for the Old Ceremony. ב-2004 תרגמו שני קדר וגיא חג'ג' את השיר לגרסה משלהם, ושני הקליטה אותה לאלבום המחווה "שיר זר: משירי לאונרד כהן בעברית", שהופק על ידי דויד פרץ (כן, אותו אחד!) וגיא חג'ג'. באוסף השתתפו גם מורפלקסיס (אז הוא וגיא עדיין לא הכירו), שרון מולדאבי, סגול 59, גבריאל בלחסן ועוד. והוא ניתן להורדה באתר השרת העיוור במשך יומיים עד ש-NMC, שמייצגת את הזכויות של כהן בארץ, דרשה להסיר את האלבום. כהן עצמו, אגב, נתן את ברכתו לפרויקט אך זה לא ממש עניין את הפקידים, וכיום אי אפשר להשיג את האלבום בצורה חופשית (מלבד, כמובן, בסמטאות חשוכות).
מתוך: אלבום המחווה "שיר זר", 2004
הקלטה, עיבוד, מיקס – אלי פיקובר; שירה, עיבוד – שני קדר; קולות רקע, גיטרה – דיוויד בלאו; גיטרה בס – נעמה אבירם; פסנתר – טל גלבסקי

07 Morphlexis – הטבוע
ואם אנחנו כבר שרים בעברית… לפני שנה ומשהו הבטיח לי בני שהוא עובד על אלבום ראשון בעברית אחרי שלושה באנגלית. כמאוהב-עברית קבוע, שמחתי עד קצות כובעי. בחלוף הזמן והשינויים, גם האלבום הבא יהיה באנגלית, אבל השירים בעברית קיימים – כל אחד בשלב אחר של יצירה או גימור. "הטבוע" הוא השיר הגמור היחיד מאותו אלבום עברי שיום אחד עוד יצא. כמו שני, גם בנימין-מורפלקסיס יוצא מהמגרש הקבוע שלו והשפה החדשה משחררת אותו (או כופה עליו) לסגנון שירה אחר, שלא מאפיין אותו. אם אצל שני העברית הפכה את השיר לכבד וחמור סבר וקשה יותר, אצל בנימין היא דווקא הפכה את השירה לרכה. מצד שני, לא שמעתי כמעט אף שיר של מורפלקסיס שהשאיר עליי תחושת אימה נפלאה כזו. משהו כאן מקריפ ביותר.
מתוך: אלבום עתידי בעברית

08 דויד פרץ – הייקו בלוז מורפלקסיס רימיקס
הרבה לפני שהיה אלבום כזה, היה רעיון כזה. הייקו בלוז נולד מהעניין המשותף והמקרי למדי של דויד בהייקו יפני ובבלוז אמריקני, שתיהן צורות ביטוי דומות ומנוגדות בדרכים רבות. האגדות (הנכונות כולן) מספרות שהאלבום ישב מוקלט אצל דויד שלוש שנים עד שיצא לאור. האמת שונה: האלבום הוקלט, ובמשך שלוש שנים מוקסס שוב ושוב ושוב ושוב עד שמרטנו לדויד את מעט השערות שעל ראשו. אבל אי-אז, כשההקלטות רק הסתיימו, שלח דויד לבני את הערוצים המקוריים של השיר הזה, וכך נולד הרימיקס הזה, שונה לחלוטין מהשיר המקורי. עם זאת, המיקס הזה היה גמור שלוש שנים לפני המיקס הסופי של "הייקו בלוז", כך שמי יודע מה נחשב בעצם "מקורי"?
מתוך: ארכיון הלייבל העשיר

09 Shany Kedar – As we fall Morphlexis cover
אותו פרויקט פולארויד שהוזכר קודם נגמר באוסף הרביעי בסדרת האוספים. האוסף החמישי תוכנן כאוסף קאברים רטרוספקטיבי: אמנים שהופיעו בפולארויד מבצעים שירים אחרים שהופיעו בסדרת האוספים. דויד כינה את זה בעדינות "מציצה עצמית". אוסף הקאברים התמוסס, אך מתוכו נותרו כמה שרידים, אחד מהם הוא הביצוע הנפלא הזה של שני ל-"As we fall" של מורפלקסיס – קאבר אינטר-לייבלי. עוד בארכיונים הנעולים שלנו נמצא קאבר מטורף של רות דולורס וייס ל"יפה כמו שקט" של דויד. בחיינו.
מתוך: אוסף פולארויד05 הלא ממומש

10 Morphlexis – The cities are moving
מי שביקר פעם באזור הישוב הגלילי של בני בשעות הלילה, וראה את רצועות האור של מפרץ חיפה נוצצות כמו תכשיט (הדימוי הזה מופיע גם על עטיפת Dreamachines, אלבומו השני), יודע שבלילה בלילה בצאת הכוכבים אפשר באמת לעמוד ולהקשיב ולשמוע את הערים זזות. ואם אתם לא מאמינים, צפו בקליפ היפהפה שהכין בני לשיר בעזרת הפוטושופ בלבד (המשוגע לא הסכים להשתמש בתכנת אנימציה, ואני חושב שעד היום הוא מתחרט על החודשיים שהוא השקיע בזה).
מתוך: Hidden Paths, משנת 2005

11 בלובנד ורות דולורס וייס – כשהלילה יורד
איך קורה שאחד השירים הכי מרגשים בעברית אי פעם הוא אחד העלומים והנעלמים שבהם? "כשהלילה יורד" נכתב והולחן כחלק מהפסקול שיצרו דויד פרץ ואלעד שופן – הלא הם "בלובנד" – לסרט "המסע הארוך" של ערן קולירין, מי שלאחרונה קטף פרסים בכל העולם על סרטו "ביקור התזמורת". ערן כתב על השיר: "המלודיה הלירית של דויד ואלעד פוגשת בקולה המדמם והפוצע של רות דלורס וייס, אני נזכר במשפט של בוקובסקי 'אני שומע את סטרווינסקי מנקה את הלכלוך מתחת לציפורניים'. ביצוע קסום והורס, שעל פי השמועות הוקלט בפעם אחת ויחידה." השמועות נכונות. זהו מיקס חדש-דנדש לשיר, את המיקס הישן אפשר להוריד כאן.
נ.ב. נכון, רות לא חתומה אצלנו, אבל היינו ממש רוצים בה!

12 Shany Kedar – This House
השיר שהתחיל אתהכל. אני עדיין זוכר את הפעם הראשונה ששמעתי את השיר הזה, ונרעדתי. אני עדיין מופתע מכך ששיר כל כך אישי וכל כך קודר ויפה, שבטח נכתב בחדרי חדרים, הפך ל"להיט" של שני, וכשהוא מתחיל בהופעות שלה אנשים מוחאים כפיים (באמת!). אני גם חושב שהיא מופתעת מזה אפילו יותר מאתנו. זה השיר שפתח את Bloodlines, שבלעדיו הלייבל הזה (כנראה) לא היה קם לעולם. ב-2006 גמרו בני (המפיק) ושני (הכותבת-יוצרת-זמרת-מעבדת) לעבוד על האלבום שלה, ופתאום לא היה להם איפה להוציא אותו. זו התוצאה.

13 Morphlexis – End acoustic version
אנחנו יודעים, זו הקלישאה הכי גרועה בספר, לגמור אוסף בשיר שנקרא End. אבל לא תכננו את זה, הוא פשוט התאים שם, עריכתית. חוצמזה, זה רק הסוף של האוסף הזה, לא של הלייבל ולא של העולם ולא של שום כלום מלבד לילה ארוך של עבודה מצד שנינו (בני וגיא) על האוסף הזה, העטיפה שלו, העמוד שלו, והפוסט הזה. "End" אפילו לא מסיים את האלבום שממנו הוא לקוח, יש אחריו עוד שלושה שירים! בכל מקרה, בפשפושינו בארכיון הלייבל מצאנו גם את זה, גירסה אקוסטית, ולמעשה הגירסה המקורית של השיר. הגירסה שבאלבום כבדה הרבה יותר, אבל האוסף הזה גם ככה כבד ומלנכולי כל כך, שעד עכשיו אתם גם ככה חושבים שאנחנו מדכאים. ואתם צודקים, אנחנו נכנסים לחדר וכל החיוכים נמחקים מפני האנשים, המוזיקה נפסקת וחושך יורד.
זה היה שקר, כמובן. תודה שהקשבתם. אנחנו אוהבים אתכם.
מתוך: הגירסה ה"רשמית" נמצאת ב-Hidden Paths משנת 2005

נהניתם? שלחו את הלינק הזה לחבריכם!
לא נהניתם? לא יכול להיות.

10 תגובות לפוסט “להורדה: Hiss Records Sampler 01”

 1. חיים רחמני 12. אפר, 2008 at 23:56 #

  מי במים מי באש – שני תיקונים
  1. תפילת "כל נדרי" – פותחת ולא נועלת את תפילת יום כיפור (תפילת "נעילה" נועלת)
  2. הטקסט לקוח מתפילת "ונתנה תוקף", ולא מ"כל נדרי". (שאותה אגב אומרים גם ביום כיפור, אבל בעיקר בראש השנה)
  עד כאן שיעור ביהדות 🙂

  סחתיין על האוסף

 2. גיאחה 13. אפר, 2008 at 1:04 #

  חיים! אתה צודק לגמרי, ותודה. החינוך הקיבוצניקי מעולם לא היטיב עם פרטי הפרטים של היהדות…

 3. ענת 13. אפר, 2008 at 14:15 #

  משובח!
  אלף תודות.

 4. ג'ים 13. אפר, 2008 at 18:14 #

  …ובדיוק כשחשבתי שאתם לא יכולים להפתיע יותר אתם זורקים את האוסף הזאת בכזאת נונשלנטיות!
  חבר'ה הפלתם אותי מהכיסא (לבוש בחולצת מורפלקסיס החדשה שלי).

  תודה!

 5. מחזיר אותי אל This mortal coil, תסלחו לי אבל זה משרה עלי אוירת אינדי 80's נעימה… אני פשוט קצת עתיק. בכל מקרה אני מופתע מאד לטובה. תענוג!
  גם בי נגע ומי באש, אני חושב שאני אפילו פעם תרגמתי אותו לעצמי לעברית, לא ידעתי את הסיפור עם 'נתנה תוקף', יפה שזה עשה סיבוב בכל העולם וחזר אלינו לעברית.

 6. שוב אני.. אני פשוט עדין שומע ברצף ומתלהב.."כשהלילה יורד" אפשר לשמוע בלופ עד הבוקר…הפקרות שלא הכרתי. טוב אני לא שומע רדיו.. אבל למי ששומע…זה יכול להיות בבלוג שלי שיר השבוע בשבוע הבא. החלטתי!

 7. מורפלקסיס 15. אפר, 2008 at 0:12 #

  This Mortal Coil?

  עכשיו אני באמת מסמיק 🙂

 8. יוסי 18. אפר, 2008 at 12:03 #

  שלום וחג שמח
  העונג -אתר מדהים, גיאחה כל הכבוד
  התחלתי לשמוע את השירים דווקא עם הלילה יורד בהמלצת הבחור שכתב לפניי, וגם משום ששמעתי לפני מס' שבועות ברדיו 88 את רות דלורס שרה שיר של חווה אלברשטיין..
  השיר הלילה יורד פשוט מעולה (וגם השיר ששרה ב88FM) הוציאה איזה דיסק ?
  גם השיר של שני קידר nymph יפה מאוד.

 9. גיאחה 18. אפר, 2008 at 12:05 #

  אהלן יוסי, ותודה!

  רות דולורס וייס הוציאה ב-2003 את Come see (Raw versions), וכיום גומרת עבודה על אלבום חדש בעברית, שאני לא יודע מתי ואיפה הוא יצא, אבל ממה שהספקתי כבר לשמוע הוא יהיה פשוט מעולה.

 10. איתמר 24. אפר, 2008 at 21:59 #

  היי,

  דיסק מעולה, בשמע איכותי, זורם טוב, באמת כל הכבוד…

  אהבתי את בלו-בנד (גם את השיר השני שלהם שלא באוסף) אף על פי שכשהלילה יורד מזכיר לי מדי (בעיבוד ובמהלך הקורדים) את ROADS של פורטיסהד…

  דויד פרץ מאוד מוכשר ואהבתי נתונה אליו עוד מעבודתו על גבריאל בלחסן…

  את מורפלקסיס לא הכרתי כמעט עד לפני חודשיים כשהוצאתם את הדיסק שלו להורדה…

  תודה לכולכם על כל המוזיקה הנפלאה ….

השאירו תגובה!