איך לא להתייאש כשהדמו נדחה

19 פבר

הקדמה מאת גיאחה:
אהלן חתיכות וחתיכים,
סליחה שוב שאנחנו מתעכבים עם החדשות הגדולות שהבטחנו לכם על הריליס הבא – אל תדאגו, זה יגיע ממש בקרוב, אנחנו סוגרים קצוות.
בינתיים, הנה משהו קטן למוזיקאים שביניכם. אתם מוזמנים להפיץ את זה בין חבריכם, אם תרצו (ונשמח אם תתנו לינק לכאן).

אף על פי שאנחנו מתעסקים במוזיקה, ובנימין הוא גם מוזיקאי, אנחנו לא מי-יודע-מה מומחים לנסתרות שוק המוזיקה. עם זאת, בכל זאת הצלחנו ללקט כמה תובנות בסיסיות בתחומים שונים, ומכיוון שבבלוג הזה אנחנו כותבים על אחורי הקלעים של הלייבל שלנו אבל גם על אחורי הקלעים של כל התחום, החלטנו לפרסם פה משהו קטן.

מה שקרה הוא שלהקה מסוימת שלחה אלינו דמו שלה. אהבנו את מה ששמענו באופן כללי, אבל בסופו של דבר החלטנו שלא נוציא את החומרים בלייבל שלנו, וכתבנו תשובה ללהקה. חברי הלהקה כתבו לנו בתגובה שהם קצת מתוסכלים, כי הם שלחו את הדמו כבר לכמה וכמה לייבלים, ותמיד קיבלו תשובה דומה: כולם אהבו את החומרים, אבל סרבו בנימוס להוציא אותם לאור אצלם.

בנימין ענה להם במייל פרודוקטיבי, שחשבתי שכדאי לחלוק גם עם עוד מוזיקאים. הוא מנוסח ללהקה הספציפית ההיא, אבל רובו יכול אולי להועיל גם לאמנים אחרים שעומדים בנקודה דומה של תיסכול-מה, כשהם עומדים עם דמו ביד ולא מצליחים לעשות איתו כלום. אז הנה כמה עצות מבנימין.

קריאה נעימה,
גיא

אהלן שוב.

ואיי ואיי, כבר קיבלתם סירובים מכל הלייבלים שהזכרת למעלה? שיט, אז קודם כל אל תתייאש – זה רק אומר שאתה שייך לאותם-90% האמנים שאינם מתקבלים ללייבלים הללו וזה בכלל לא סימן רע כי זה אומר יותר על הלייבלים מאשר עליכם כהרכב. לייבלים רגילים לקבל עשרות דמואים מכל מיני להקות (חלקן ממש קיקיוניות – האמן לי, שמעתי כמה כאלה מספיק :-)) – העצה הכי חשובה שאני יכול לתת היא (שוב) – לא לוותר!

הרשה לי לרגע להפוך לאודטה ולהכין לך רשימת המלצות שתעזור:

1. תתייחס לדיסק הזה כאל דמו: הוא מציג יפה מאוד את היכולות שלכם כהרכב ואת הוירטואוזיות שלכם אבל כ"דיסק" הוא לא ממש מחזיק כי הוא מפוזר מדי, חלקו הגדול באנגלית וחלקו בעברית, ההפקה לא תומכת מספיק בשירים (היא אומנם נקייה אבל לא רגישה לריבוי הסיגנוני שלכם).

2. תופיעו כאילו אין מחר! – זו דרך מעולה לחקוק את השם שלכם בתוך המוח והלב של הקהל. תמצאו מקומות בתל-אביב בירושלים וחיפה, תופיעו בתשלום ואוליי גם בחינם, תחממו הרכבים ידועים יותר – אבל תופיעו! כך שלייבלים יתחילו לרדוף אחריכם ולא להיפך. זה גם יעזור להשחיז את השירים ולבנות אתכם כהרכב מגובש וגם יצור לכם קהל מעריצים, מה שמוביל אותי לנקודה 3.

3. תמכרו את הדמו הזה בהופעות! בעלות נמוכה תוכלו לצרוב כמה עשרות דיסקים עם עטיפה פשוטה ותמכרו אותם – זה יכניס לכם כסף ובנוסף ייתן לקהל שלכם אפשרות לרכוש את המוסיקה ולהרגיש שהם תומכים בכם.

4. שלחו את הדמו הזה ל-106fm בירושלים ותל אביב, תבדקו אם יש השמעות – מי יודע? אוליי איזה שדרן יידלק על השירים וינגן אתכם בלופים? 🙂 אני ממליץ גם לנסות לשלוח את זה לקוואמי בגלגל"ץ – יש סיכוי שהוא יידלק על כמה מהטרקים כאן. וחשוב לזכור – אל תשלחו את הדיסק סתם כך, הוסיפו לו קומוניקט נעים לעין וקריא והשתדלו לכתוב באופן אישי לעורכים.

5. תצלמו קליפ לאחד מהשירים ותשלחו לערוץ 24 – זה בעצם גלגל"צ של הטלוויזיה וייתכן שגם החשיפה שם תעזור לכם לגבש קהל מעריצים – אל תזניחו את הנושא הזה.

6. כשאתם כהרכב, תהיו מגובשים יותר ותאספו כמות גדולה יותר של חומרים ותשמרו על פוקוס סגנוני (פחות או יותר :-)) – זה יהיה הזמן לחשוב ברצינות להיכנס לאולפן טוב. אבל: תעברו היטב על השירים, תסננו ותקצצו, אל תפחדו מזה! כמובן שלא תתפשרו על האמת האמנותית שלכם אבל גם אסור שתצאו מפוקוס – דיסק ראשון הוא אבן בוחן לכל הרכב, על כן אל תתפשרו על שום פרט ובטח שלא על הפקה.

7. השתמשו ככל הניתן בפלטפורמת האינטרנט: מיי-ספייס, אתר להקה, דגימות משירים או שירים להורדה, לאסט פמ, פורומים שבהם תוכלו להודיע על הופעות קרובות – זו דרך מעולה ללהקה לפרסם את שמה ברבים ולעשות זאת בחינם כמעט – כל מה שזה דורש רק לשבת על העכוז כשעה ביום ולגרום לאנשים להסתקרן כך שהם ירצו להכיר אתכם.

מהרגע הזה תוכלו לגשת ללייבלים מתוך נקודה של כוח ולא חולשה: תבססו את עצמכם כהרכב שמופיע, יש לכם כבר קהל קבוע והשם שלכם יהיה מוכר בציבור (מאוד מאוד חשוב).
אל תשכחו אגב שאתם תמיד יכולים להוציא לאור את הדיסק שלכם בעצמכם ללא עזרת לייבל, זה כבר לא כל כך מסובך כמו שזה היה פעם ומשאיר את הכל בשליטתכם.

בכל מקרה אני מקווה שעזרתי במעט. אל תהסס לשלוח לי מייל – אשמח לעזור ולייעץ ככל הניתן.
שוב, אני מאחל המון המון בהצלחה ומזל,
בנימין

יש לכם עצות נוספות? אנא, הוסיפו בתגובות!

3 תגובות לפוסט “איך לא להתייאש כשהדמו נדחה”

 1. o-k 20. פבר, 2007 at 10:55 #

  ראשית, כל הכבוד!
  אני מקוה שלא תשחקו עם הזמן ותמשיכו לתת יחס כזה לכל מי שפונה אליכם ומפקיד בידיים שלכם חומר שהוא שר ו/או מנגן מהלב.

  לגבי עצות נוספות:
  – העלו קליפים שלכם לאתרי השיתוף, יוטיוב, פליקס, היפ, מטהקפה וכו', זה נותן עוד חשיפה לקהלים שלא חלמתם שתגיעו אליהם (וכמובן קישור לאתר שלכם).
  – אם יש לכם את היכולת הכלכלית אז דעו שאפשר להגיע לחשיפה הרחבה (לא עלינו) גם שמגיעים לדיסק השישי, ראו מקרה "אנא בכח" של עובדיה חממה.
  – המשיכו להאמין בעצמכם. שוק המוסיקה מוצף, אין שם אף אחד שמחכה לכם, אתם אלה שצריכים ליצר את ההתעניינות סביבכם, זה דורש מכם לבצע את כל הנ"ל אבל כמאמר חכם סיני עתיק: "יגעת ומצאת תאמין" (סתם, זה מדברי חז"ל אבל משום מה מתייחסים לחכמה סינית עתיקה יותר מאשר לחכמה יהודית עתיקה).

 2. jim 22. פבר, 2007 at 23:46 #

  לעזאזל עם הלייבלים הגדולים, תנסו לעשות את זה לבד. לא מעט להקות עושות את זה לבד לבד ואת ההפצה הם משאירים ללייבלים קטנים יחסית (bne) או אפילו דרך "היי פידלטי" שמיבאים ומפיצים דיסקים. יש כאלה שעושים את ההפצה דרך חנויות כמו האוזן השלישית או צליל.

 3. Mens Rea 20. אוג, 2014 at 14:51 #

  עצות אדיבות ואופטימיות יחסית, אבל לצערנו לא עובדות. בסוף כדי לעבור לשלב הבא ולא לרדוף אחרי הזנב של עצמך צריך קשרים ו/או כסף ו/או יח"צ ו/או להיות בן של (כאמור לעיל – קשרים). ואת זה אני אומר בצער, אחרי 8 שנים של רוק נ רול, כולל טחינת במות והתנזרות מהן מאידך, שחרור דמו, EP, סינגלים, קליפים, אלבום, שליחה למאות ליבלים, תחנות רדיו, מפיקים ואמרגנים, בדואר, דוא"ל, Myspace בעבר, פיסבוק כעת, Youtube וכו'. זה פשוט נדיר שזה עובד

השאירו תגובה!